Myśląc o podróży do Szkocji, nie można pominąć największej legendy z tamtych okolic, czyli słynnego Potwora z Loch Ness. Początki jej sięgają lat 3o ubiegłego wieku i od tamtej pory, czyli od ponad 80 lat, co jakiś czas za sprawą mediów robi się głośno o Nessie.
Loch Ness to największe jezioro na terenie Wysp Brytyjskich. Jego długość wynosi około 38 kilometrów, natomiast szerokość średnio 1600 metrów, w zależności od miejsca pomiaru. Za pierwsze wzmianki o stworzeniu z Loch Ness uznaje się tekst z około roku 700 n.e, autorstwa Adamnana „Żywota św. Kolumby”, w których bohater tytułowy ratuje przed Potworem jednego z lokalnych robotników. Jednak popularność legendy przyniosła relacja właścicieli pobliskiego hotelu opublikowanej w lokalnej gazecie „Inverness Courier”. Miało to miejsce w roku 1933 i od tamtej pory co kilka lat słychać doniesieniu o zauważeniu Nessie. Pierwsze zdjęcie zostało zrobione również w roku 1933, dokładniej w listopadzie i również zostało opublikowane, choć trzy miesiące później, w szkockim dzienniku „Daily Mail”. Po tych wydarzeniach niezwykle intensywnym w doniesienia o potworze okazał się dopiero rok 1960, w którym dwukrotnie sfilmowano Nessie a także przedstawiono relację ponad 15 świadków mieszkających w hotelu nad jeziorem. Z innych istotnych doniesień o zaobserwowaniu Potwora z Loch Ness warto wspomnieć o zaobserwowaniu na kamerach transmitujących na stronę Scotland Online głowy oraz szyi stworzenia, który szybko płynął zostawiając za sobą kilwater w kształcie litery V. Podobne obserwacje, tym razem uchwycone na zrzutach ekranu, poczyniła para widząca biały garb wyłaniający się z wody. Jeśli chodzi o poszukiwania potwora, miały one pierwszy raz miejsce w 1934, czyli rok po zauważeniu potwora. Poszukiwania zarówno te, jak i późniejsze nie dostarczy żadnych dowodów na istnienie lub nieistnienie Potwora. Czym jednak może być Nessie? Hipotez powstało kilka. Oto niektóre z nich:
- Plezjozaur – czyli dinozaur wymarły w okresie kredy. Jego charakterystyczna budowa, długa szyja i grzbiet jest zgodna z relacjami osób, które widziały Nessie. Naukowcy jednak zwrócili uwagę na kilka faktów, które powodują, że tego tupu zwierzę nie mogłoby zamieszkać w szkockim jeziorze. Plezjozaur był gadem zmiennocieplnym, a średnia temperatura jeziora wynosząca 5,5 stopnia Celsjusza wyklucza warunki sprzyjające życiu dla stworzeń preferujących cieplejsze miejsca, jak tropiki. Plezjozaur mógłby żyć w warunkach, w których żyją obecne krokodyle lub węże morskie.
- Słoń – Nessie mogła być jednym ze zwierząt wchodzących w skład cyrku przejeżdżającego w pobliżu Loch Ness w latach 60.
- Zbiorowa histeria lub kosmici – wiele osób sugerowało, że stworzenie z Loch Ness nie istnieje, a osoby lub zjawiska w pobliżu jeziora powodowały zbiorowe omamy. Sugerowano także, że jeśli Nessie jest prawdziwym potworem, nie może być ziemskim stworzeniem. Nie zostało jednak sprecyzowane, skąd wziął się w jeziorze.
- Przerośnięte zwierzęta – np. ptaki, wydry, bobry, które z niewiadomych przyczyn urosły do ogromnych rozmiarów.
- Przerośnięte ryby – np. szczupak albo węgorz.